ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAFTASI

ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAFTASI

 

Enerji kültürü oluşturulabilmesi ve çevre bilincinin geliştirilebilmesi amacıyla, 1981 yılından itibaren her yıl Ocak ayının ikinci haftası, "Enerji Tasarrufu Haftası" olarak tüm dünyada kutlanmaktadır. Ülkemizde de, 2007 yılında Enerji Verimliliği Kanunu'nun kabul edilmesinden bu yana, enerji verimliliği kültürünün oluşturulabilmesi ve bu konudaki bilincin artırılabilmesi için okullarda etkinlikler düzenlenmektedir.

11.01.2023 191

Günümüzde en temel ihtiyaçlardan biri haline gelen enerjinin, bu hızla tüketiminin devam etmesi halinde, yakın bir tarihte kaynakların tükenmesi, hatta üretilemez hale geleceği olasıdır. Bu sebeple enerji kaynaklarının korunması ve tüketimde tasarruf yapılması önem arz etmektedir.  

 

"Enerji Verimliliği Haftası"nın, bu konudaki duyarlılığın artmasının yanında, tasarruf ve verimli enerji kullanımının alışkanlık haline getirilmesine vesile olmasını temenni ederek, Enerji Verimliliği Haftasını Kutluyoruz.  Bu kapsamda öğrencilerle beraber okullumuzda alınabilecek önlemleri beraber oluşturduk ve uyguluyoruz.


OKULUMUZDA ALDIĞIMIZ ELEKTRİK TASARRUFU ÖNLEMLERİ

  • Kullanılan lambalar tasarruflu veya LED lambalardır.
  • Kullanılacak aydınlatma ürünlerinin (lambaların) ihtiyaca uygun miktarda kullanılmaktadır.
  • Sınıf, tuvalet, koridor ve diğer alanlarda gereğinden fazla miktar ve güçte lamba kullanılmaz, gereksiz lambalar söndürülür.
  • Sınıftaki elektronik eşyalar kullanılmadığından fişten çekilmektedir.
  • Bilgisayar, projeksiyon cihazı derste kullanıldıktan sonra kapatılır.
  • Okulumuzda kullanılan yazıcılar, fotokopi makineleri, televizyonlar, ses sistemleri ve diğer ofis makineleri de kullanılmadıklarında kapatılır.
  • Özellikle gece boyunca kullanılmayacakları için derslerin bitiminden sonra, tüm cihazların fişleri prizlerden çıkarılır.

 

 

UNUTULMAMALIDIR Kİ

 "Enerjiyi üretmek kadar verimli kullanmak da önemli... Enerjimizi verimli kullanalım hem biz kazanalım hem ülkemiz,  hem de dünyamız kazansın."